Údržba nábytku

Při dobrém zacházení vám náš nábytek může vydržet doslova "na generace". K jeho konstrukci používáme výhradě nové, kvalitní stolařské řezivo, pečlivě vysušené a s jasným původem. A dále nanášíme třívrstvou povrchovou úpravu s patinováním. Ta nábytku dodává nejen rustikální vzhled, ale především dlouhou životnost. Vybrané vzory nábytku dodáváme bez povrchové úpravy a to zejména pro 1) historickou autentičnost, kdy dříve byla lavicí na zápraží prostě nařezaná smrková dřeva, 2) nižší cenu, kdy si lze takový nábytek opatřit povrchovou úpravou svépomocí. K tomu dodáváme sady Renovátor.

Povrchová úprava i použité řezivo činí náš nábytek velmi odolným. Na druhou stranu lze nevhodným užíváním i ten nejodolnější nábytek zásadně poškodit i během jedné sezóny. K užívání nábytku si proto dovolíme napsat pár slov. Situaci rozdělíme zvláště pro nábytek s povrchovou úpravou a nábytek bez povrchové úpravy. Na životnost a odolnost vůči vnějším vlivům má pak také použité dřevo (smrk, modřín, případně jiné) a to zejména, pokud je nábytek bez povrchové úpravy.

Nábytek s povrchovou úpravou

Nábytek s dobře provedenou povrchovou úpravou je mechanicky velmi odolný a trvanlivý. Předpokladem je ale použití kvalitního stolařského řeziva, které je před použitím dostatečně vysušeno. Jen takové dřevo nebude po "konzervaci" aplikovanou povrchovou úpravou dále pracovat a měnit svůj objem a zůstane tak dobře zakonzervováno.

Trvanlivost takto konstruovaného nábytku je pak "na generace". Tedy pokud se k němu budete dobře chovat, vydrží ve velmi dobré kondici 100 a více let. Na druhou stranu jej lze poměrně spolehlivě zničit i jen za jednu sezónu. Stačí jej ponechat celou zimu a jaro venku, na sněhu a dešti, nejlépe pak i na zemině, která má velmi dobré rozkladné schopnosti, zejména pak pro dřevo. Nábytek je proto vhodné chránit před dlouhodobým působením deště, sněhu a zamezit jeho dlouhodobému uložení na zemině. Vhodné je jeho pokládání na beton, dlažbu apod.

Nábytek bez povrchové úpravy

Nábytek bez povrchové úpravy je samozřejmě náchylnější a jeho opatření povrchovou úpravou doporučujeme svépomoci (i proto nabízíme již zmiňovanou sadu Renovátor). Pokud se přesto rozhodnete ponechat nábytek bez povrchové úpravy (už proto, že autentický selský nábytek bez povrchové úpravy v minulosti obvykle byl), doporučujeme vyloženě interiérové užívání, případně venkovní užití na zastřešených plochách - pergoly, zápraží apod. Nedoporučujeme také dlouhodobé působení půdní vlhkosti a delší ponechávání nábytku volně na půdě bez "patek". Venkovní použití bez navlhnutí a bez dlouhodobému vystavení půdě, pak životnost nábytku nezkracuje.

Pozor je třeba dávat zejména na smrkový nábytek. Ten je na působení deště i zeminy (zemního rozkladu) citlivější a k jeho poškození dochází rychleji, než v případě nábytku modřínového.

Na co si při užívání nábytku dávat pozor

Ať už ale používáte nábytek s povrchovou úpravou či bez povrchové úpravy, jsou zásady pro zacházení s ním tak, aby vám dlouho vydržel, v zásadě stejné. Povrchová úprava jen dodává nábytku delší životnost a větší odolnost proti těmto vlivům.

  • Dlouhodobé vystavení povětrnostním vlivům vašemu nábytku rozhodně neprospěje a ve svém důsledku zkracuje jeho životnost. Není jednoduché a asi ani možné říci jak moc. Námi vyráběný nábytek (pokud je opatřen povrchovou úpravou) je velmi odolný a v žádném případě mu neublíží týden či měsíc na dešti. Jak se ale na něm podepíše, pokud bude ponechán venku celou zimu, to dokážeme těžko odhadnout.
  • Povrchové působení neobvyklých chemikálií, zejména kyselých či silně zásaditých, může poškodit povrchovou úpravu nábytku a tak zásadním způsobem snížit jeho životnost.
  • Mechanické poškození - povrchová úprava chrání dřevo částečně i před mechanickým poškozením. Ochrana samozřejmě není úplná.