Tesařský spoj typu čep a dlab

O trvanlivosti nábytku rozhodují ve velké míře také použité tesařské spoje. Bez kvalitních spojů je i nábytek z nejlepšího dřeva a s nejlepší povrchovou úpravou, odsouzen k poměrně rychlému "rozkývání" a zániku. Při konstrukcí nábytku z naší nabídky jsme se rozhodli pro použití tesařského spoje typu čep a dlab s jištěním dubovými kolíky. Povedení spoje je inspirováno historickým nábytkem, jehož rekonstrukci se posledních 20 let věnujeme, viz příběh naší společnosti.

spoj typu cep a dlab 1Naznačení spoje typu čep a dlab, který je hlavním spojovacím prvkem nábytku Bydlimjinak.cz


Příklad provedení spoje typu čep a dlab u historické židle

Ukázka provedení spoje typu dlab a čep u historické dubové židle z roku přibližně 1850. I po více než 150 letech byla tato dubová židle prakticky nerozebíratelná. Částečně ji bylo možné rozebrat až po odvrtání bukových kolíků, které jistily spoj typu čep a dlab, viz fotografie níže.

dubove kreslo koliky dubove kreslo spoj

Detaily řešení spojů na dubovém křesle z roku přibližně 1850. Spoje křesla byly řešeny pomocí čepů a dlabů a bylo prakticky nerozebiratelné a to i po cca 150 letech od výroby. Částečně rozebíratelná, jak je vidět na následující fotografii, byla židle až po odvrtání dřevěných kolíků.

cep a dlab

Detail tesařského spoje typu "žlab a čep" s jištěním pomocí bukových kolíků