Modřín a nábytek z modřínu

Modřínové dřevo pro trvanlivý nábytek

Pro trvanlivý venkovní nábytek doporučujeme jednoznačně dřevo z modřínu, které nabízí optimální poměr mezi cenou a životností. Svými vlastnostmi se modřínové dřevo blíží dřevu dubovému, je však výrazně levnější. Je ideálním dřevem pro konstrukci zahradního nábytku, venkovních teras, oken apod. Z modřínu se dělají obložení fasád a může být dlouhodobě vystaven z povětrnostním podmínkám. Bez aplikované povrchové úpravy je životnost modřínového dřeva mnohem delší, než životnost smrkového dřeva a nábytku z něho vyrobeného.

Modřín - strom Strom modřínu - detail

 

Dřevo modřínu časem zraje a tvrdne, a to ve výhledu i desítek let (vzdáleně bychom tento proces mohli přirovnat k tvrdnutí betonu). Pokud je modřínové dřevo ponecháno bez povrchové úpravy, časem mění barvu, šedne a to až do stříbrna. Modřín je jen málo napadán dřevokazným hmyzem, plísněmi a houbami. Modřínové dřevo má kresbu letokruhů hustší než smrk a vyniká kresbou množstvím drobných, většinou zarostlých, součků. 

Modřínové dřevo je polotvrdé a velmi odolné

Modřínové dřevo je polotvrdé a výrazně tvrdší než smrkové nebo borovicové dřevo. Je velmi odolné proti poškození hnilobou a dřevokazným hmyzem. Je také těžší než dřevo smrkové. Modřínové dřevo má velmi dobrou odolnost vůči vodě a v minulosti bylo proto používáno i v rámci vodního stavitelství jako součást vodních staveb. Používalo a používá se dokonce na vodovodní žlaby, krovy a venkovní obložení domů. V současnosti je vedle výroby rustikálního nábytku oblíbené použití modřínového dřeva na terasy jako terasová prkna. Životnost modřínového dřeva ještě zvyšujeme aplikací povrchové úpravy, jak popisujeme v samostatném článku ZDE.

Pozor: možnost vzniku smolíků

I u modřínu se mohou objevit smolníky, tj. výtoky pryskyřice. Nejsou tak markantní jako u borovice, ale přesto mohou vniknout a navzdory poctivě zpracované povrchové úpravě. Smolíky, které se objeví během výroby, či krátce po výrobě, samozřejmě odstraňujeme. Mohou se ale objevit i po delší době od výroby nábytku. Zde vás poprosíme o jejich odstranění lihem a začištění.

borovice smolik

Drobné smolíky se mohou se ale objevit i po delší době od výroby nábytku. Zde vás poprosíme o jejich odstranění lihem a začištění.