Dub a nábytek z dubu

Nábytek z dubu

Dub letní a dub zimní jsou prvořadé lesnické dřeviny, z nichž zakázkově vyrábíme vybrané typy nábytku a to především z kategorie dřevěného zahradního nábytku a nábytku z masivu. Dub je trvanlivější než modřín, ale také podstatně dražší. Povrchovou úpravou modřínu pomocí tří vrstev tvrdovosku ale v praxi dosahujeme mnohem delší životnosti než u dobového dřeva bez povrchové úpravy (i dub lze ale samozřejmě povrchovou úpravou opatřit).

K výrobě našeho dřevěného nábytku používáme výhradně dřevo tuzemského původu, z dvou výše zmíněných druhů dubu, tj. dubu letního a dubu zimního (i když se na našem území běžně vyskytují i další druhy dubu).

Dub - ukázky dubového dřeva

Dubové dřevo - (zprava) 1) na čistém řezu, 2) po aplikaci oleje pro zvýraznění kresby, a 3) poslední je naše patina před aplikací tvrdovosku.

Dubový nábytek není standardně v nabídce a na skladě. Jeho výroba pro nás však není nic neobvyklého a rádi vám jej vyrobíme na zakázku.

Dubové dřevo

Dub byl pro svou odolnost od pradávna používán vedle nábytku k výrobě sudů a mlýnských kol. Dubové dřevo má úzkou, světle hnědou běl a široké, stejnoměrně zbarvené jádro dohněda. Na středovém a tečném řezu můžete vidět tzv. zrcátka. Ty mají i jiné naše dřeviny, na dubu jsou ale nejvýraznější. která jsou u dubu dosti výrazná.

dub strom 1 dub strom 2

 

Vedle nábytku jsou z dubu vyráběny podlahové krytiny, dveře, okna, schody, sudy, hudební nástroje a mnohé další. Lze tedy říci, že pro venkovní užití je dubové dřevo odzkoušeno staletími.

Na následujícím obrázku je pak zahradní lavice v provedení z dubu, zatím bez aplikované povrchové úpravy a samozřejmě před montáží (tedy rozložená).

balkonova lavice dub

Venkovní zahradní lavice Lucie z dubu v rozloženém stavbu.

Historické dubové křeslo

Jako ukázku historického dubového nábytku zde uvádíme toto dubové křeslo, přibližně 150 let staré, které jsme rekonstruovali. Jednotlivé spoje dubového dřeva byly i po těchto letech prakticky nerozebíratelné a praskla pouze sedací plocha. Částečné rozebrání bylo i po těchto letech možné pouze po odvrtání částí kolíkových dřevěných spojů.

dubove_kreslo

Historické dubové křeslo z masivního dubu vyrobené kolem roku 1880. Velmi dobře konstrukčně řešené pomocí čepu a dlabu natolik, že se "dodnes" ani nehnulo a je prakticky nerozebíratelné. Praskla pouze sedací plocha.

dubove kreslo koliky dubove kreslo spoj

Detaily řešení spojů na dubovém křesle. Spoje křesla byly řešeny pomocí čepů a dlabů a bylo prakticky nerozebíratelné a to i po cca 150 letech od výroby. Částečně rozebíratelná, jak je vidět na následující fotografii, byla až po odvrtání dřevěných kolíků.

historicke dubove kreslo rozebrane

Výše uvedené historické dubové křeslo v částečně rozebraném stavu. I když je křeslo přibližně 150 let staré. Částečné rozebrání bylo možné až po odvrtání kolíkových čepových spojů a to do této podoby. Více už to nešlo!