Rádce výběrem nábytku

Tesařský spoj typu čep a dlab

O trvanlivosti nábytku rozhodují ve velké míře také použité tesařské spoje. Bez kvalitních spojů je i nábytek z nejlepšího dřeva a s nejlepší povrchovou úpravou, odsouzen k poměrně rychlému "rozkývání" a zániku. Při konstrukcí nábytku z naší nabídky jsme se rozhodli pro použití tesařského spoje typu čep a dlab s jištěním dubovými kolíky. Povedení spoje je inspirováno historickým nábytkem, jehož rekonstrukci se posledních 20 let věnujeme, viz příběh naší společnosti.

spoj typu cep a dlab 1Naznačení spoje typu čep a dlab, který je hlavním spojovacím prvkem nábytku Bydlimjinak.cz


Příklad provedení spoje typu čep a dlab u historické židle

Ukázka provedení spoje typu dlab a čep u historické dubové židle z roku přibližně 1850. I po více než 150 letech byla tato dubová židle prakticky nerozebíratelná. Částečně ji bylo možné rozebrat až po odvrtání bukových kolíků, které jistily spoj typu čep a dlab, viz fotografie níže.

dubove kreslo koliky dubove kreslo spoj

Detaily řešení spojů na dubovém křesle z roku přibližně 1850. Spoje křesla byly řešeny pomocí čepů a dlabů a bylo prakticky nerozebiratelné a to i po cca 150 letech od výroby. Částečně rozebíratelná, jak je vidět na následující fotografii, byla židle až po odvrtání dřevěných kolíků.

cep a dlab

Detail tesařského spoje typu "žlab a čep" s jištěním pomocí bukových kolíků

Nábytek z masivu

Nábytek vyrábíme výhradně z masivu - kvalitního stolařského řeziva ("pořádné fošny") s jasným původem a aplikovanou technologií sušení. Nepoužíváme překližku, lamino (lepené z odpadních pilin, potažené fólií), nepoužíváme ani laťovku (dřevěné hranoly z opadu s nalepenou překližkou).

Náš sortiment dřevěného nábytku z masivu obsahuje širokou nabídku, s níž lze vybavit interiér, zápraží i zahradu a terasy renovovaných statků, chalup, ale i moderních budov a novostaveb. Naše nabídka je rozdělena do kategorií:

 

Nábytek z masivu se vyznačuje dlouhou životností a odolností proti povětrnostním vlivům. Není zde, co by se, doslova, pokazilo. U masivu je po 30 a více letech možná snadná renovace, kterou lze opakovat mnohokrát, tj. přebrousit, znovu nanést povrchovou úpravu apod.

Pozn.: Někdy bývá nábytek z masivu zaměňován za lidový či také rustikální nábytek. Toto zaměňování považujeme za nepřesné, protože ne každý nábytek z masivu byl v minulosti rustikální a také neplatí, že by každý lidový nábytek byl nutně z masivu (alespoň ne v tom významu, jak jej obvykle dnes chápeme).

Stolařské řezivo

Pro výrobu našeho dřevěného nábytku vždy používáme tzv. stolařské řezivo. Stolařské řezivo bylo po určitý čas vzduchem sušené a následně prošlo sušičkou, kde se vysušilo na 10 a 8%. Dřevo sice zpět nasaje vlhkost okolo 15%, ale po těchto extrémních zážitcích přestává (do značné míry) “pracovat” a tím měnit i objem vlivem změny vlhkosti, praskání apod. Dochází tedy k zvýšení tvarové stálosti.

Z hlediska vlastností dřeva je nejvhodnější, když je co nejdéle sušeno “na vzduchu” (vzducho-sušení). Čím více cyklů dřevo zažije, tj. cyklů při nichž nasává a pouští vlhkost, tím stálejší má vlastnosti. Pro každý typ dřeva je jiný “sušící program”, který odpovídá jeho vlastnostem, ale i třeba budoucímu využití.

Pro náš výrobní program kupujeme dřevo se zaručenou kvalitou a původem.

Nábytek na balkon

Balkony a terasy jsou pro mnohé z nás "zápražími dnešní doby", nebo alespoň mohou být, pokud se vybaví odpovídajícími prvky, zejména pak nábytkem. Elegantního nábytku pro balkony a terasy je na trhu jen malý výběr, a proto jsme naší nabídku rozšířili o nábytek na balkon. Ten je vyroben ve stejném stylu a se stejnou patinou i povrchovou úpravou, jako nábytek, který vyrábíme pro exteriéry i interiéry chalup a statků. Nejedná se ale o lacinou kopii historického nábytku. Snažíme se, po 20 letech zkušeností s renovacemi nábytku, navázat svou výrobou tam, kde výroba kvalitního lidového nábytku skončila. Nejedná se však o laciné kopie, naší snahou je vyrábět lidový a selský nábytek tak, jak by jej vyráběli staří mistři truhlářského řemesla, kdyby měli k dispozici moderní výrobní prostředky.

Pro venkovní prostředí

 

Nábytek na balkon, nebo-li také balkonový nábytek vyrábíme s ohledem na náročnější prostředí a dlouhodobé užívání ve venkovním prostředí. Je dle vaší volby vyroben ze smrku či modřínu, vždy s naneseným lakem a odpovídající povrchovou úpravou tak, aby mohl být dlouhodobě v náročnějších venkovních podmínkách, včetně částečnému vystavení sněhu a dešti.

Vzhledově působí náš nábytek patřičně na balkónech novostaveb v moderní zástavbě i v případě balkonů či teras historických objektů. Pro dosažení dlouhé životnosti nábytku, doporučujeme jeho užívání na zastřešených balkónech a terasách a odklizení v zimním období.

Rustikální nábytek

Rustikální nábytek doslova znamená lidový nábytek, obvykle se tím pak myslí historický lidový nábytek. Dnes, posunem významu slova, je za rustikální nábytek prostě nábytek z masivu. To ale není přesné označení, protože zdaleka ne každý nábytek z masivu byl v minulosti rustikální a také neplatí, že by každý lidový nábytek byl nutně z masivu (alespoň ne v tom významu, jak jej obvykle dnes chápeme).

Dále samozřejmě záleží, co ještě budeme považovat za lidový nábytek. Hrubé dělení nábytku je (například) lidový, měšťanský a zámecký. I když se nabízí rozdělení nábytku podle rozvrstvení společnosti (dnes bychom řekli podle sociálních tříd), každé takové rozdělení bude poplatné době i místu. I u historického nábytku, který se dochoval ze stejného historického období z našeho území, pozorujeme mezi např. Jižními Čechami a Jižní Moravou, obrovské rozdíly v nábytku ve všech sociálních vrstvách tehdejší doby. I z toho vyplývá, že každé zařazení nábytku do některé z kategorií bude poplatné způsobu klasifikace.

Mnoho lidového nábytku z různých míst i časových období nám prošlo pod rukami a inspirovali jsme se jím při návrhu a výrobě nábytku, který nabízíme pod kategoriemi: dřevěný zahradní nábytek, rustikální nábytek, nábytek do předsíně

Přečtěte si příběh naší společnosti, nebo se podívejte do vybraných renovací, kde se z velké části věnujeme právě také lidovému nábytku.

Rádce výběrem nábytku

Zpracování nábytku

Z hlediska technického zpracování a životnosti nábytku je důležitý zejména typ 1) použitého dřeva a provedení 2) povrchové úpravy. Oboje si podrobněji nyní vysvětlíme.

Povrchová úprava

Povrchová úprava a její provedení je z hlediska životnosti nábytku zásadní a je realizována v následujících třech krocích:

 • 1. Nábytek nejprve projde patinováním.
 • 2. Následuje moření do medového odstínu.
 • 3. Po moření jsou jako finální úprava aplikovány tři vrstvy tvrdovosku Ciranova.

 

Patinování mu dodá našemu nábytku vzhled, díky kterému naše výrobky zapadají mezi historický, renovovaný nábytek v chatách, chalupách a na statcích, ale zároveň působí patřičně i v moderních interiérech a exteriérech. Mořením dochází k finalizaci barvy nábytku a ustálení jeho vzhledu. Pečlivou aplikací tří vrstev tvrdovosku získává námi vyrobený nábytek výslednou trvanlivost a mechanickou odolnost. Vedle toho ale také sametový vzhled a povrch příjemný na dotyk

Podrobnější informace k povrchové úpravě naleznete v samostatném článku ZDE.

dřeviny používané pro výrobu nábytku

Nábytek vyrábíme především ze smrku a modřínu. Zakázkově pak vybrané kusy z dubového dřeva. Dub je nejtrvanlivější a nejušlechtilejší ze všech tří zmíněných dřevin. Modřín je trvanlivější než smrk, je ale také dražší a těžší. Při námi realizované povrchové úpravě bude zřejmě (při správném zacházení) životnost nábytku ze smrkového dřeva a modřínového dřeva velmi podobná, to ale budou zřejmě moci ověřit jen nejmladší z nás.

Vyloženě se vyhýbáme výrobě nábytku z dřeva stromu borovice, která ráda pouští smůlu (pryskyřici). Na dřevě se pak nahodile objevují tzv. smolíky které mohou po kontaktu poškodit vaše oblečení a navíc působí proti konzervaci dřeva nanesenou povrchovou úpravou.

Podrobnější popis jednotlivých dřevin a jejich vlastností jako nábytkového dřeva naleznete na samostatných stránkách:

Jednotlivé typy nábytku a nábytkové vzory

Povrchová úprava i pečlivě vybírané řezivo činí náš nábytek velmi odolným a vhodným pro použití jako zahradního nábytku, včetně dětského zahradního nábytku. Z hlediska interiéru nabízíme nábytek do předsíně, ale také klasický rustikální nábytek do interiéru.

Jednou z našich specialit je balkonový nábytek, kde vedle speciálně designované lavice a stolu na balkon nabízíme tzv. pěstební stolky - vyvýšené záhony.

Přehled jednotlivých nábytkových vzorů a jejich popis naleznete na samostatných stránkách:

 

Starostlivost o nábytek

O samotný nábytek není potřeba žádná zvláštní starostlivost. Pomocí speciální povrchové úpravy dosahujeme, že námi vyrobený nábytek je konstruován tak, aby jej stačilo otřít lehce vlhkou utěrkou.

I když je povrchová úprava chemicky i mechanicky poměrně odolná, může dojít k jeho poškození rozlitým alkoholem, zejména vínem, které obsahuje velké množství různých kyselin.

Je třeba se také vyvarovat pokládání horkých předmětů. Vedle spálení může dojít k zapaření dřeva pod povrchovou úpravou, která ho “uzavírá” (povrchová úprava je navržena tak, aby zamezila prostupu vlhkosti z dřeva i do dřeva).

Podmínkou těchto vlastností je samozřejmě použití kvalitního stolařského řeziva.

Vadí dřevěnému nábytku déšť a další povětrnostní vlivy?

Proti dešti je náš nábytek chráněn povrchovou úpravou, která zamezuje přístupu vody na dřevo. Používáme zátěžový vosk na dlažby Hardwaxoil Ciranova, který je vodou smývatelný. Nanesení tohoto oleje podstatně snižuje schopnost dřeva nasávat vlhkost a tak měnit svůj objem.

Dřevěný nábytek se nejčastěji kazí od nohou, především pokud jsou spojeny se zeminou (ta má samozřejmě značné dřevokazné schopnosti). Nohy námi vyráběného nábytku jsou intenzivněji napuštěny tak, aby co nejvíce odolávaly těmto vlivům. Přesto nedoporučujeme dlouhodobé umístění dřevěného nábytku na zeminu. samozřejmě jej ale lze použít jako sedací nábytek na zahradu, k ohništi apod. Zde oceníte větší profil nohou nábytku, díky kterým nebude zapadat do půdy a tlak bude poměrně rovnoměrně roznesen.

Spoj typu čep a dlab namísto kovových vrutů

O životnosti nábytku nerozhoduje jen kvalita dřeva a provedení povrchové úpravy, ale také typ a kvalita provedení spojů.

Zásadně se proto vyhýbáme použití kovových spojovacích prvků, vrutů apod. které často vedou k tomu, že se nábytek "rozkývá" za několik málo let. Na místo toho používáme spoj typu čep a dlab. Spoj je pak jištěn bukovými kolíky, které zajišťují vysokou pevnost a stálost tohoto spoje. Konkrétní provedení spoje jsme se naučili z přístupu starých mistrů truhlařského umění po 20 letech rekonstrukce historického nábytku. Používáme staletími ověřené postupy při výrobě nového, moderního nábytku.

Povrchová úprava

O vlastnostech a trvanlivosti nábytku rozhoduje do značné míry povrchová úpravu. Tu u námi vyráběného nábytku realizujeme vždy ve třech krocích:

 • 1. Nábytek nejprve projde patinováním. Patinování mu dodá vzhled, díky kterému naše výrobky zapadají mezi historický, renovovaný nábytek v chatách, chalupách a na statcích, ale zároveň působí patřičně i v moderních interiérech a exteriérech.
 • 2. Následuje moření do medového odstínu. Tím dochází k finalizaci barvy nábytku a ustálení jeho vzhledu. Nábytek díky němu působí rustikálním vzhledem a zapadá do starého, renovovaného nábytku do prostředí rekonstruované chalupy či statku. Nejedná se ale o žádný laciný "historicismus", nábytek přiznává svou novost a zapadá i moderních interiéru a exteriérů.
 • 3. Po moření jsou jako finální úprava aplikovány tři vrstvy tvrdovosku. Ty dodávají nábytku výsledný sametový vzhled a povrch příjemný na dotyk. Pro aplikaci používáme výhradně tvrdé oleje značky Ciranova, které patří mezi vůbec nejkvalitnější na trhu. Zásadně se vyhýbáme syntetickým lakům a podobným přípravků, které podle nás nejsou pro nábytek této kategorie vůbec myslitelné. Právě pečlivou aplikací tří vrstev tvrdovosku získává náš nábytek výslednou trvanlivost a mechanickou odolnost.

 

Pozn.: Některé typy nábytku jsou nabízeny ve variantě bez výše zmíněné povrchové úpravy. Ty pak lze užívat bez aplikované povrchové úpravy (ostatně tak jej užívali naši dědové), nebo lze povrchovou úpravu realizovat pomocí námi nabízené sady Renovátor.

Dub a nábytek z dubu

Nábytek z dubu

Dub letní a dub zimní jsou prvořadé lesnické dřeviny, z nichž zakázkově vyrábíme vybrané typy nábytku a to především z kategorie dřevěného zahradního nábytku a nábytku z masivu. Dub je trvanlivější než modřín, ale také podstatně dražší. Povrchovou úpravou modřínu pomocí tří vrstev tvrdovosku ale v praxi dosahujeme mnohem delší životnosti než u dobového dřeva bez povrchové úpravy (i dub lze ale samozřejmě povrchovou úpravou opatřit).

K výrobě našeho dřevěného nábytku používáme výhradně dřevo tuzemského původu, z dvou výše zmíněných druhů dubu, tj. dubu letního a dubu zimního (i když se na našem území běžně vyskytují i další druhy dubu).

Dub - ukázky dubového dřeva

Dubové dřevo - (zprava) 1) na čistém řezu, 2) po aplikaci oleje pro zvýraznění kresby, a 3) poslední je naše patina před aplikací tvrdovosku.

Dubový nábytek není standardně v nabídce a na skladě. Jeho výroba pro nás však není nic neobvyklého a rádi vám jej vyrobíme na zakázku.

Dubové dřevo

Dub byl pro svou odolnost od pradávna používán vedle nábytku k výrobě sudů a mlýnských kol. Dubové dřevo má úzkou, světle hnědou běl a široké, stejnoměrně zbarvené jádro dohněda. Na středovém a tečném řezu můžete vidět tzv. zrcátka. Ty mají i jiné naše dřeviny, na dubu jsou ale nejvýraznější. která jsou u dubu dosti výrazná.

dub strom 1 dub strom 2

 

Vedle nábytku jsou z dubu vyráběny podlahové krytiny, dveře, okna, schody, sudy, hudební nástroje a mnohé další. Lze tedy říci, že pro venkovní užití je dubové dřevo odzkoušeno staletími.

Na následujícím obrázku je pak zahradní lavice v provedení z dubu, zatím bez aplikované povrchové úpravy a samozřejmě před montáží (tedy rozložená).

balkonova lavice dub

Venkovní zahradní lavice Lucie z dubu v rozloženém stavbu.

Historické dubové křeslo

Jako ukázku historického dubového nábytku zde uvádíme toto dubové křeslo, přibližně 150 let staré, které jsme rekonstruovali. Jednotlivé spoje dubového dřeva byly i po těchto letech prakticky nerozebíratelné a praskla pouze sedací plocha. Částečné rozebrání bylo i po těchto letech možné pouze po odvrtání částí kolíkových dřevěných spojů.

dubove_kreslo

Historické dubové křeslo z masivního dubu vyrobené kolem roku 1880. Velmi dobře konstrukčně řešené pomocí čepu a dlabu natolik, že se "dodnes" ani nehnulo a je prakticky nerozebíratelné. Praskla pouze sedací plocha.

dubove kreslo koliky dubove kreslo spoj

Detaily řešení spojů na dubovém křesle. Spoje křesla byly řešeny pomocí čepů a dlabů a bylo prakticky nerozebíratelné a to i po cca 150 letech od výroby. Částečně rozebíratelná, jak je vidět na následující fotografii, byla až po odvrtání dřevěných kolíků.

historicke dubove kreslo rozebrane

Výše uvedené historické dubové křeslo v částečně rozebraném stavu. I když je křeslo přibližně 150 let staré. Částečné rozebrání bylo možné až po odvrtání kolíkových čepových spojů a to do této podoby. Více už to nešlo!

 

 

Smrk a nábytek ze smrku

Smrk je z našich dřev nejvyužívanější a je tak také našim nejrozšířenějším hospodářským stromem. Smrkové dřevo je i přes svou měkkost a nízkou objemovou hustotu (tzv. lehké dřevo) houževnaté, poměrně pevné a pružné a je využíváno ve výrobním průmyslu, stavebnictví i v nábytkářství.

Pro své časté a někdy i nešetrné zpracování bývá smrkové dřevo považováno za fádní. Ve skutečnosti je při aplikaci vhodné povrchové úpravy smrkové dřevo velmi malebné. Barva surového smrkového dřeva je smetanově bílá, až světle hnědá. Letokruhy a suky jsou prokresleny výrazně a výrazně jsou odlišeny jarní a letní přírůstky na letokruhu. To vše dokresluje příjemnou a zajímavou pohledovou stránku věci.

smrk - ukazky dreva

Smrkové dřevo - (zprava) 1) na čistém řezu, 2) po aplikaci oleje pro zvýraznění kresby, a 3) poslední je naše patina před aplikací tvrdovosku.

Smrk - klasické dřevo pro selský nábytek

Většina selského nábytku byla v minulosti vyrobena ze smrku a můžeme tak smrk považovat za dřevo vhodné pro nejautentičtější selský nábytek, ale také další výbavu selského stavení. Váš praděda měl na zápraží nejspíše nábytek ze smrku nebo modřínu. V minulosti byl na našem území vyráběn nábytek zejména ze smrku a často ponechán bez povrchové úpravy, případně natřen např. včelím voskem, fermeží apod. Pro údržbu a “zazimování” se používalo i vepřové sádlo. Kvalitnější a trvanlivější selský nábytek byl pak vyráběn z modřínu, jasanu a případně dubu.

Smrkové dřevo se používalo pro výrobu příborů, misek, talířků a dalšího nádobí a náčiní do kuchyně a obecně dřevěných doplňků. Při této výrobě bylo třeba se vyrovnat s dlouhými vlákny smrkového dřeva a vyhlazování do konečné hladkosti bylo poměrně časově náročné. Ze smrku se také dnes vyrábí průmyslově používané palety, což ukazuje na jeho trvanlivost i odolnost. Smrkové latě jsou používány na bednění i jako podlážky lešení.

3x foto smrkových výrobků - 1x bez povrchové úpravy, 2x s povrchovou úpravou

Smrk je proto, vedle modřínu a dubu, zařazen i do našeho výrobního programu a můžeme vám nabídnout následující smrkový nábytek:

 • Zahradní stůl Karel - smrk
 • Venkovní lavice Zuzana - smrk
 • Venkovní lavice na zápraží Sedlák - smrk
 • Zahradní lavice Lucie - smrk
 • Odkládací stolek Tomáš - smrk
 • Lavice do předsíně Jana - smrk
 • Botník do předsíně - smrk
 • Stolička Adélka - smrk
 • Nástěnné zrcadlo Tereza - smrk
 • Zrcadlo Karin - smrk
 • Polička na zeď Denisa - smrk

Pokud není uvedeno jinak, je nábytek ze smrku vždy dodáván s povrchovou úpravou, která zajišťuje dlouholetou trvanlivost. Výjimkou je například Venkovní lavice na zápraží Sedlák, která je dodávána bez povrchové úpravy, lze si ale přikoupit sadu "Renovátor". Sada Renovátor je dodávána spolu s návodem a vším potřebným k realizaci povrchové úpravy lavičky svépomocí. Povrchovou úpravu lze ale i vynechat a lavici Sedlák mít ve stejném provedení jako váš děda, praděda a děda vašeho pradědy.

Nábytek z borovice

Nábytek z vyrobený z borovice, tedy borovicového řeziva, nedoporučujeme. Borovice ráda a i dlouhou po pokácení a nařezaná do řeziva "pouští smůlu". Ta se nepříjemně lepí na oblečení a může způsobit nenávratné škody. Z tohoto důvodu se konstrukci nábytku z borovice úplně vyhýbáme a namísto toho můžeme nabídnout rustikální nábytek ze smrku či z modřínu.

strom - borovice borovice 2

 

Níže fotografii je pak již zmiňovaný smolík, kterému nelze nikdy v praxi zcela předcházet. Uvolněná pryskyřice vám snadno zalepí oblečení. I proto nedoporučujeme výrobu sedacího nábytku z modřínu (a sami nábytek z modřínu nenabízíme). Naopak je modřín výhodný pro venkovní použití tam, kde smolíky nevadí. Typickou aplikací je plot, kdy například modřín doporučujeme na plotové dílce do betonových plotů.

borovice smolik

Stránka 1 z 2 - 14 položek celkem