Selský nábytek

Dnešními slovy můžeme tzv. selský nábytek považovat za lidový nábytek středí třídy v nedávné i dávnější minulosti. Jednalo se o lepší nábytek než chalupářský nábytek. Oproti němu byl selský nábytek z lepšího dřeva a lepšího provedení. Selský nábytek však obvykle rozhodně nedosahoval luxusu městského či dokonce zámeckého nábytku. Výroba selského nábytku byla zaměřena především na účelnost a pokud možno i trvanlivost, spíše než na vzhled a efektnost. Dnes bychom řekli, že dosahoval optimálního poměru ceny a výkonu. Oproti chalupářskému nábytku nebyl vyroben za každou cenu co nejlevněji (zde bylo často použito nekvalitní dřevo, odřezky a jiné zbytky), ale ani tak honosně či z drahých dřevin jako již zmiňovaný nábytek měšťanský či zámecký. I když, zejména v některých obdobích, patřila řada sedláků mezi velmi bohatou vrstvu obyvatelstva, a tak i mezi nábytkem selských stavení najdeme velice zajímavé a osobité kusy.

Více o selském nábytku a lidovém nábytku pak v samostatném článku ZDE.

Naše nabídka selského nábytku

 

dreveny zahradni nabytek 1 - zmenseny

Selský dřevěný zahradní nábytek z naší nabídky.

 

Smrk či modřín, obvykle bez povrchové úpravy

Většina selského nábytku byla v minulosti vyrobena ze smrku. Můžeme tak smrkový nábytek považovat za nejautentičtější selský nábytek. Váš praděda měl na zápraží nejspíše nábytek ze smrku nebo modřínu. V minulosti byl na našem území vyráběn nábytek zejména ze smrku a často ponechán bez povrchové úpravy, případně natřen např. včelím voskem, fermeží apod. Pro údržbu a “zazimování” se používalo i vepřové sádlo. Kvalitnější a trvanlivější selský nábytek byl pak vyráběn z modřínu, jasanu a případně dubu.

Nejdražší (obvykle nikoli již selský) nábytek pak byl vyráběn zejména z ořechu, hrušně, jabloně a dalších ovocných stromů. Kácení probíhalo výhradně v zimě a na podzim, kdy byla míza ze stromů