Rádce výběrem nábytku

Zpracování nábytku

Z hlediska technického zpracování a životnosti nábytku je důležitý zejména typ 1) použitého dřeva a provedení 2) povrchové úpravy. Oboje si podrobněji nyní vysvětlíme.

Povrchová úprava

Povrchová úprava a její provedení je z hlediska životnosti nábytku zásadní a je realizována v následujících třech krocích:

  • 1. Nábytek nejprve projde patinováním.
  • 2. Následuje moření do medového odstínu.
  • 3. Po moření jsou jako finální úprava aplikovány tři vrstvy tvrdovosku Ciranova.

 

Patinování mu dodá našemu nábytku vzhled, díky kterému naše výrobky zapadají mezi historický, renovovaný nábytek v chatách, chalupách a na statcích, ale zároveň působí patřičně i v moderních interiérech a exteriérech. Mořením dochází k finalizaci barvy nábytku a ustálení jeho vzhledu. Pečlivou aplikací tří vrstev tvrdovosku získává námi vyrobený nábytek výslednou trvanlivost a mechanickou odolnost. Vedle toho ale také sametový vzhled a povrch příjemný na dotyk

Podrobnější informace k povrchové úpravě naleznete v samostatném článku ZDE.

dřeviny používané pro výrobu nábytku

Nábytek vyrábíme především ze smrku a modřínu. Zakázkově pak vybrané kusy z dubového dřeva. Dub je nejtrvanlivější a nejušlechtilejší ze všech tří zmíněných dřevin. Modřín je trvanlivější než smrk, je ale také dražší a těžší. Při námi realizované povrchové úpravě bude zřejmě (při správném zacházení) životnost nábytku ze smrkového dřeva a modřínového dřeva velmi podobná, to ale budou zřejmě moci ověřit jen nejmladší z nás.

Vyloženě se vyhýbáme výrobě nábytku z dřeva stromu borovice, která ráda pouští smůlu (pryskyřici). Na dřevě se pak nahodile objevují tzv. smolíky které mohou po kontaktu poškodit vaše oblečení a navíc působí proti konzervaci dřeva nanesenou povrchovou úpravou.

Podrobnější popis jednotlivých dřevin a jejich vlastností jako nábytkového dřeva naleznete na samostatných stránkách:

Jednotlivé typy nábytku a nábytkové vzory

Povrchová úprava i pečlivě vybírané řezivo činí náš nábytek velmi odolným a vhodným pro použití jako zahradního nábytku, včetně dětského zahradního nábytku. Z hlediska interiéru nabízíme nábytek do předsíně, ale také klasický rustikální nábytek do interiéru.

Jednou z našich specialit je balkonový nábytek, kde vedle speciálně designované lavice a stolu na balkon nabízíme tzv. pěstební stolky - vyvýšené záhony.

Přehled jednotlivých nábytkových vzorů a jejich popis naleznete na samostatných stránkách:

 

Starostlivost o nábytek

O samotný nábytek není potřeba žádná zvláštní starostlivost. Pomocí speciální povrchové úpravy dosahujeme, že námi vyrobený nábytek je konstruován tak, aby jej stačilo otřít lehce vlhkou utěrkou.

I když je povrchová úprava chemicky i mechanicky poměrně odolná, může dojít k jeho poškození rozlitým alkoholem, zejména vínem, které obsahuje velké množství různých kyselin.

Je třeba se také vyvarovat pokládání horkých předmětů. Vedle spálení může dojít k zapaření dřeva pod povrchovou úpravou, která ho “uzavírá” (povrchová úprava je navržena tak, aby zamezila prostupu vlhkosti z dřeva i do dřeva).

Podmínkou těchto vlastností je samozřejmě použití kvalitního stolařského řeziva.

Vadí dřevěnému nábytku déšť a další povětrnostní vlivy?

Proti dešti je náš nábytek chráněn povrchovou úpravou, která zamezuje přístupu vody na dřevo. Používáme zátěžový vosk na dlažby Hardwaxoil Ciranova, který je vodou smývatelný. Nanesení tohoto oleje podstatně snižuje schopnost dřeva nasávat vlhkost a tak měnit svůj objem.

Dřevěný nábytek se nejčastěji kazí od nohou, především pokud jsou spojeny se zeminou (ta má samozřejmě značné dřevokazné schopnosti). Nohy námi vyráběného nábytku jsou intenzivněji napuštěny tak, aby co nejvíce odolávaly těmto vlivům. Přesto nedoporučujeme dlouhodobé umístění dřevěného nábytku na zeminu. samozřejmě jej ale lze použít jako sedací nábytek na zahradu, k ohništi apod. Zde oceníte větší profil nohou nábytku, díky kterým nebude zapadat do půdy a tlak bude poměrně rovnoměrně roznesen.

Spoj typu čep a dlab namísto kovových vrutů

O životnosti nábytku nerozhoduje jen kvalita dřeva a provedení povrchové úpravy, ale také typ a kvalita provedení spojů.

Zásadně se proto vyhýbáme použití kovových spojovacích prvků, vrutů apod. které často vedou k tomu, že se nábytek "rozkývá" za několik málo let. Na místo toho používáme spoj typu čep a dlab. Spoj je pak jištěn bukovými kolíky, které zajišťují vysokou pevnost a stálost tohoto spoje. Konkrétní provedení spoje jsme se naučili z přístupu starých mistrů truhlařského umění po 20 letech rekonstrukce historického nábytku. Používáme staletími ověřené postupy při výrobě nového, moderního nábytku.