Smrk a nábytek ze smrku

Smrk je z našich dřev nejvyužívanější a je tak také našim nejrozšířenějším hospodářským stromem. Smrkové dřevo je i přes svou měkkost a nízkou objemovou hustotu (tzv. lehké dřevo) houževnaté, poměrně pevné a pružné a je využíváno ve výrobním průmyslu, stavebnictví i v nábytkářství.

Pro své časté a někdy i nešetrné zpracování bývá smrkové dřevo považováno za fádní. Ve skutečnosti je při aplikaci vhodné povrchové úpravy smrkové dřevo velmi malebné. Barva surového smrkového dřeva je smetanově bílá, až světle hnědá. Letokruhy a suky jsou prokresleny výrazně a výrazně jsou odlišeny jarní a letní přírůstky na letokruhu. To vše dokresluje příjemnou a zajímavou pohledovou stránku věci.

smrk - ukazky dreva

Smrkové dřevo - (zprava) 1) na čistém řezu, 2) po aplikaci oleje pro zvýraznění kresby, a 3) poslední je naše patina před aplikací tvrdovosku.

Smrk - klasické dřevo pro selský nábytek

Většina selského nábytku byla v minulosti vyrobena ze smrku a můžeme tak smrk považovat za dřevo vhodné pro nejautentičtější selský nábytek, ale také další výbavu selského stavení. Váš praděda měl na zápraží nejspíše nábytek ze smrku nebo modřínu. V minulosti byl na našem území vyráběn nábytek zejména ze smrku a často ponechán bez povrchové úpravy, případně natřen např. včelím voskem, fermeží apod. Pro údržbu a “zazimování” se používalo i vepřové sádlo. Kvalitnější a trvanlivější selský nábytek byl pak vyráběn z modřínu, jasanu a případně dubu.

Smrkové dřevo se používalo pro výrobu příborů, misek, talířků a dalšího nádobí a náčiní do kuchyně a obecně dřevěných doplňků. Při této výrobě bylo třeba se vyrovnat s dlouhými vlákny smrkového dřeva a vyhlazování do konečné hladkosti bylo poměrně časově náročné. Ze smrku se také dnes vyrábí průmyslově používané palety, což ukazuje na jeho trvanlivost i odolnost. Smrkové latě jsou používány na bednění i jako podlážky lešení.

3x foto smrkových výrobků - 1x bez povrchové úpravy, 2x s povrchovou úpravou

Smrk je proto, vedle modřínu a dubu, zařazen i do našeho výrobního programu a můžeme vám nabídnout následující smrkový nábytek:

 • Zahradní stůl Karel - smrk
 • Venkovní lavice Zuzana - smrk
 • Venkovní lavice na zápraží Sedlák - smrk
 • Zahradní lavice Lucie - smrk
 • Odkládací stolek Tomáš - smrk
 • Lavice do předsíně Jana - smrk
 • Botník do předsíně - smrk
 • Stolička Adélka - smrk
 • Nástěnné zrcadlo Tereza - smrk
 • Zrcadlo Karin - smrk
 • Polička na zeď Denisa - smrk

Pokud není uvedeno jinak, je nábytek ze smrku vždy dodáván s povrchovou úpravou, která zajišťuje dlouholetou trvanlivost. Výjimkou je například Venkovní lavice na zápraží Sedlák, která je dodávána bez povrchové úpravy, lze si ale přikoupit sadu "Renovátor". Sada Renovátor je dodávána spolu s návodem a vším potřebným k realizaci povrchové úpravy lavičky svépomocí. Povrchovou úpravu lze ale i vynechat a lavici Sedlák mít ve stejném provedení jako váš děda, praděda a děda vašeho pradědy.